کتابخانه بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) فسا

tech 2

آیین نامه

آئین‏ نامه رعایت و حمایت از حقوق مالکیت معنوی بین‏ المللی منابع دیجیتالی
این آئین ‏نامه برای تعیین نحوه رعایت و حمایت از حقوق مالکیت معنوی بین ‏المللی منابع دیجیتال در چارچوب مشخص در کتابخانه‏ های تابعه دانشگاه علوم پزشکی فسا تدوین شده است
.مقدمه: هدف از تدوين اين آئين‏ نامه رعایت حق مولف و تکثیر منابع دیجیتال در كتابخانه ‏های تابعه دانشگاه علوم پزشكی فسا است
تعریف: سهولت دسترسی به شبکه جهانی وب، موجب افزایش تولید منابع در قالب دیجیتال شده است. کتابخانه‏ ها نیز همگام با این حرکت، به فراهم ‏سازی و دسترس‏ پذیری منابع دیجیتال اقدام کرده‏ اند. ایجاد، انتشار، استفاده و به ‏کارگیری مجدد منابع‏ دیجیتال بسیار آسان‏ تر و سریع‏تر از فراهم ‏آوری منابع چاپی است. این امر در کنار مزایای خود، موجب استفاده غیرقانونی از منابع دیجیتال را فراهم کرده است. در واقع ماهیت محیط دیجیتال، امکان دسترسی غیرمجاز به منابع را افزایش داده و آن‏ها را در مقابل انواع خطرات، آسیب ‏پذیر می‏سازد. تکثیر غیرمجاز منابع دیجیتال، حقوق نویسندگان و سایر صاحبان اثر را تحت تأثیر قرار می‏دهد. حفاظت از منابع در محیط اینترنت در واقع حمایت از تلاش ‏های نویسندگان و حمایت از توسعه‏ ی مالکیت معنوی است. بنابراین کاربران کتابخانه مرکزی دانشگاه و کتابخانه ‏های تابعه موظف به رعایت «قوانین و حقوق مولف» و «مفاد قراردادهاي منابع الکترونیک»، در مورد تمامی منابع قابل دسترس از طریق کتابخانه‏ ها و شبکه اطلاع رسانی دانشگاه می‏ باشند و در صورت مشاهده ‏ی فعالیت غیرمجاز، طبق مقررات با آنان برخورد خواهد کرد.
ماده 1: تعاریف
"دانشگاه:منظور دانشگاه علوم پزشکی فسا است"
"کتابخانه مرکزی:منظور کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی فسا است"
منابع دیجیتال: مواد دیجیتالی آیتم‏ هایی هستند که از طریق ابزار و شبکه ‏های دیجیتالی، ذخیره، پردازش و انتقال داده می‏ شوند. و به صورت دیجیتالی از طریق شبکه های کامپیوتری تحویل یا ارائه می دهند. محتوای کتابخانه‏ های دیجیتال شامل منابع اطلاعاتی در قالب الکترونیکی (متن ، صوت، تصویر، ویدیو) که برخی از آن ها ممکن است به صورت تجاری از ناشران و عرضه‏ کنندگان منابع و پایگاه های اطلاعاتی خریداری ‏شوند. نمونه‏ های الکترونیکی منابع چاپی موجود در کتابخانه‏ ها که می‏توانند کتاب ‏ها ، مجلات ومنابع دیداری و شنیداری ، نسخ خطی ، نقشه ها و غیره باشند. منابع اطلاعاتی با کیفیت بالا و منحصر به فردی که از طریق محیط اینترنت قابل دسترس هستند یا حتی متعلق به مجموعه کتابخانه‏ های دیگر در محیط وب باشند
کاربران:منظوراعضای هيات علمی رسمی و پیمانی، اساتید حق‏التدریس، اعضای هیات علمی بازنشسته، پژوهشگران، محققين،دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کارمندان رسمی، پیمانی و قراردادی و نیز کارمندان بازنشسته که نياز به استفاده ازمنابع علمی پزشکی را دارند.
ماده 1: حق دسترسی به منابع دیجیتال
 استفاده از منابع خریداری شده که از طریق کتابخانه‏ ی دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دسترس ‏پذیر است، مختص کاربران دانشگاه علوم پزشکی فسا براي تامین نیازهاي تحقیقاتی، آموزشی و مطالعات شخصی ایشان است کاربران این دانشگاه، مجاز به در اختیار گذاردن رمز عبور و دسترسی خود به سایر افراد غیرمجاز نبوده و موظف به استفاده قانونی از آن هستند.
ماده 2: تکثیر منابع دارای حق طبع و نشر
کتابخانه‏ ی دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی فسا و کاربران آن، حق بازنشر منابع دارای حق کپی‏ رایت را بدون اجازه مالک(مالکان) اطلاعات ندارند. کپی قسمتی از یک کتاب به منظور آموزش شخصی، مجاز است اما کپی کردن یک کتاب یا پرینت یک کتاب الکترونیک، ممنوع است.
ماده 3: توزیع و امانت منابع الکترونیک
دانشگاه فقط برای اهداف غیرتجاری حق توزیع و امانت منابع دیجیتال را دارد و برای این کار قوانین بین‏ المللی را رعایت می‏کند و استفاده تجاري از این منابع به هر شکل ممنوع است. براساس قراردادهاي منابع الکترونیک کاربران اجازه ارسال منابع یا بخش ‏هایی از آن را به شبکه‏ هاي اجتماعی، فروش و دانلود منابع به صورت پیوسته و یا باز نشر، توزیع مجدد یا بارگذاري منابع در سایر سایت‏ها را ندارند.
این آئین نامه با یک مقدمه و سه ماده به تصویب معاونت تحقیقات و فناوری و کتابخانه مرکزی دانشگاه رسیده و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و کلیه آئین‏ نامه‏ ها و بخشنامه ‏های مغایر با آن لغو و بلا اثر اعلام می‏شود.